dnes je 21.11.2024

Input:

Úroky - nedaňové v daňové evidenci

25.7.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

Úroky – nedaňové v daňové evidenci

Ing. Jiří Nigrin

Následující text je věnován rozboru problematiky nedaňových úroků u poplatníků vedoucích daňovou evidenci. Otázka úroků daňově uznatelných u těchto poplatníků je popsána v textu Úroky u poplatníků vedoucích daňovou evidenci.

1. Úrok poskytovaný zaměstnavatelem

Zákon o daních z příjmů neobsahuje úpravu pro úroky a jiné výnosy poskytované zaměstnavatelem z vkladů, proto se daňový režim bude posuzovat podle obecného § 24 odst. 1 ZDP. Na straně zaměstnance jsou jeho příjmy ve formě úroků ze zápůjčky buď:

  1. příjmem podle § 8 odst. 1 ZDP, pokud je zaměstnavatel oprávněn přijímat vklady od veřejnosti nebo od zaměstnanců podle zvláštního právního předpisu; v tomto případě se úrokové příjmy zdaňují konečnou srážkovou daní u zdroje ve výši 15 % podle § 36 odst. 2 písm. j) ZDP, nebo
  2. pokud zaměstnavatel nemá oprávnění působit jako banka, zdaní tyto příjmy zaměstnanec ve svém daňovém přiznání, pokud mu podle § 38g ZDP vznikne povinnost daňové přiznání podat. Do daňového přiznání uvede zaměstnanec tento příjem v tom zdaňovacím období, ve kterém mu byly tyto úroky připsány na účet.

Bezúročná zápůjčka poskytnutá zaměstnavatelem

Od roku 2015 je na straně zaměstnance podle § 6 odst. 9 písm. r) ZDP osvobozen příjem od téhož zaměstnavatele plynoucí zaměstnanci v podobě majetkového prospěchu při bezúročné zápůjčce až do úhrnné výše jistin 300 000 Kč z těchto zápůjček. Pokud výše jistiny přesahuje 300 000 Kč, pak se majetkový prospěch vypočtený za jednotlivé kalendářní měsíce oceňuje znalcem a zahrne se do základu daně alespoň jednou za zdaňovací období, a to nejpozději při zúčtování mzdy za měsíc prosinec.

2. Úroky z prodlení a posečkání daně

Právní úprava

Daňovým výdajem nejsou podle § 25 odst. 1 písm. f) ZDP mimo jiné také úroky z prodlení a úroky z posečkané částky daně podle § 253 DŘ.

  1. Na žádost poplatníka může správce daně podle § 156 DŘ povolit daňovému dlužníkovi posečkání daně nebo její zaplacení ve splátkách. Za dobu posečkání daně nebo splátek daně může správce daně uložit povinnost zaplatit úrok z odložené částky, který odpovídá polovině úroku z prodlení nebo jeho obdoby podle jiného zákona, nejvýše však polovině úroku z prodlení podle ustanovení § 253 odst. 3 DŘ. Správce daně úrok předepíše za celou dobu posečkání a o výši úroku daňového dlužníka vyrozumí. Výše úroku z posečkané částky odpovídá polovině úroku z prodlení nebo jeho obdoby podle jiného zákona, nejvýše však polovině úroku z prodlení podle tohoto zákona. Tento úrok je splatný do 30 dnů ode dne doručení platebního výměru. Úrok se nepředepíše a nevzniká povinnost jej uhradit, nepřesáhne-li v úhrnu u jednoho druhu daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 1 000 Kč.
  2. Pokud daňový subjekt neuhradí splatnou daň nejpozději v den její splatnosti, je v prodlení. Daňovému subjektu pak vzniká povinnost uhradit podle § 252 DŘ úrok
Nahrávám...
Nahrávám...